Oneplus 15 5G 512GB/16GB RAM Sand Storm Dual Sim Global Version CPH2747
In Stock
FREE SHIPPING
Condition: Brand New (Sealed)
12 Months UK Warranty
In The Box :
The OnePlus 15 retail box includes the smartphone.
Description
Specification
| Network | Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| Launch | Announced | 2025, October 27 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2025, October 28 |
| Body | Dimensions | 161.4 x 76.7 x 8.1 mm (6.35 x 3.02 x 0.32 in) |
|---|---|---|
| Weight | 211 g or 215 g (7.44 oz) | |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time)
· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
| Ultra HDR image support |
| Platform | OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) | |
| CPU | Octa-core (2×4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) | |
| GPU | Adreno 840 |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM | |
| UFS 4.1 |
| Main Camera | Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS
50 MP, f/2.8, 80mm (periscope telephoto), 1/2.76″, 0.64µm, 3.5x optical zoom, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), 1/2.88″, 0.61µm, PDAF |
| Features | Laser focus, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama, LUT preview | |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS, Dolby Vision, LUT |
| Selfie camera | Single | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm, AF |
| Features | HDR, panorama | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Sound | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No | |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Comms | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 | |
| NFC | Yes | |
| Infrared port | Yes | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
|---|
| Battery | Type | Si/C Li-Ion 7300 mAh |
| Charging | 120W wired, 120W UFCS, 55W PPS, 36W PD, 36W QC, 50% in 15 min, 100% in 40 min
50W wireless 10W reverse wireless 5W reverse wired Bypass charging |
| Misc | Colors | Infinite Black, Ultra Violet, Sand Storm |
| SAR | 1.17 W/kg (head) 1.00 W/kg (body) | |